W dniach 22-25 sierpnia 2019r. na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbył się „IV Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa.”
Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli plecionkarze z 75 krajów świata.
W tegorocznym wydarzeniu wzięły udział m.in. osoby z niepełnosprawnościami z Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie wraz z kadrą wspierającą, która na co dzień zajmuje się doskonaleniem umiejętności rzemiosła wikliniarskiego wśród pracowników zakładu.
Długą listę zaproszonych państw zamykało Wybrzeże Kości Słoniowej.
Miasto Nowy Tomyśl położone w województwie wielkopolskim, nad rzeką Szarką. Na całym świecie słynie z ośrodka wzornictwa przemysłowego i artystycznego wyrobów z wikliny. Tradycje uprawy i przetwarzania „pręci” sięgają jeszcze czasów przedrozbiorowych.
Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Nowy Tomyśl, w partnerstwie z Powiatem Nowotomyskim oraz Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Po raz pierwszy w historii, Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto „V Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski o Nagrodę GRAND PRIX Festiwalu”, który został przeprowadzony w czterech tradycyjnych kategoriach: kosz, galanteria, mebel i forma artystyczna – 95 dzieł tego rodzaju powstało na miejscu. Tymczasem uczestnicy, którzy nie mogli osobiście wziąć w nim udziału, rywalizowali w ramach konkursu prac nadesłanych. W tegorocznej edycji zgromadzono ich aż 117. Po raz pierwszy odbył się on w dwóch kategoriach, ocenianych i nagradzanych oddzielnie: forma artystyczna i forma użytkowa.
Imprezie towarzyszyły także następujące wydarzenia:
- Zwiedzanie Wystaw i Ekspozycji – „Kiermasz Wyrobów Plecionkarskich”.
- Wiklinowe Przedszkole
- Wiklina w Terapii Zajęciowej
- Gra Terenowa „Śladami Wikliny i Plecionkarstwa”
Ideą „IV Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa” w Nowym Tomyślu było pielęgnowanie tradycji plecionkarskich, wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności, a także inspirowanie i zachęcanie innych do sięgania po wyroby plecionkarskie podczas aranżacji wnętrz, ogrodów i przestrzeni publicznej.
Rodzinna atmosfera jaka panowała w trakcie trwania Festiwalu, sprzyjała integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.
Obecność na Festiwalu plecionkarzy z ZAZ Nowa Sarzyna oddział Stowarzyszenia „Dobry Dom”, dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, za co serdecznie dziękujemy.